Stary Port w Chanii, do którego masz raptem kilka kroków, to fascynujące miejsce. Łączy w sobie urok weneckiej zabudowy, lekko przyprószony sznyt przeszłości i pełną życia codzienność. Rozbudowany w czasach weneckich, nieco zaniedbany podczas tureckiej okupacji, zbombardowany przez Niemców w czasie II Wojny Światowej, wiele przeszedł. I to widać, to się czuje, przechodząc pobliskimi uliczkami. Może dlatego tak przyciąga.
Latarnia morska
Kiedy wejdziesz do portu, Twoją uwagę zwróci latarnia morska. Zbudowali ją Wenecjanie pod koniec XVI wieku, co czyni ją jedną z najstarszych latarni na świecie. W czasach tureckich podupadła, ponieważ Turcy nie widzieli potencjału w tutejszym porcie i dopiero w XIX wieku Egipcjanie, którzy przejęli Kretę, podjęli się jej rekonstrukcji. Wtedy zyskała wygląd minaretu, a dzisiaj jest nazywana egipską. Ma 21 metrów wysokości i widać ją z oddali 7 mil.
Meczet Janczarów
Drugim charakterystycznym punktem portu jest Meczet Janczarów. To najstarszy budynek otomański na Krecie. Służył jako meczet od 1645 do 1923 roku. Potem znajdowała się tu kawiarnia, restauracja, informacja turystyczna, muzeum archeologiczne, muzeum folkloru, a teraz galeria.
Cóż to za meczet bez minaretu, zapytasz? A owszem, był. Ale został zniszczony w czasie niemieckich bombardowań.
Splantzia
Odwiedź dzielnicę turecką, Splantzia. Znajduje się tutaj kościół świętego Mikołaja, który choć jest kościołem, ma także minaret. Powstał w 1320 roku jako część klasztoru Dominikanów, którego arkady znajdziesz obok. W czasie zaborów tureckich zmieniono go w meczet i wtedy właśnie dobudowano minaret. A po odejściu Turków meczet stał się kościołem prawosławnym pod wezwaniem Mikołaja.
Naprzeciw jest platan, na którym w 1821 roku, gdy rozpoczęła się rewolucja przeciw Turkom, powieszono biskupa Kissamos, Melchizedeka Despotaki.
Kasteli i mury bizantyjskie
Co jeszcze warto zobaczyć? Dzielnicę Kasteli, dawną Kydonię, zamieszkaną już 5000 lat temu. To wzgórze, które wznosi się ponad portem. Znajdziesz tu wykopaliska archeologiczne, wciśnięte pomiędzy budynkami.
Zwróć też uwagę na mury bizantyjskie, do budowy których wykorzystano materiał ze starożytnych ruin. Dlatego między głazami dostrzeżesz zatopione fragmenty kolumn.
Dzielnica żydowska i Topana
Dalej na zachód jest dzielnica żydowska z synagogą i Topana, gdzie mieszkali chrześcijańscy arystokraci. To okolica pełna kolorów, muzyki, smakowitości i za sprawą ukrytych zaułków i zawiłych schodków, tajemnicza i bajkowa.
Chania na YouTube
Bardziej szczegółowo o Chanii opowiadamy na naszym kanale YouTube. Poznaj z nami Chanię!
Zakupy
W uliczkach starej Chanii znajdziesz też mnóstwo ciekawych sklepików i butiki z pracami lokalnych artystów, o czym też opowiadamy na YouTube.
Tawerny na Starym Mieście
Chania to także wspaniałe tawerny i ukryte w zaułkach kawiarnie. Więcej dowiesz się z naszych opowieści filmowych. Służymy poradą, gdzie warto zajrzeć.