ZWIEDZANIE CHANII
Chania to piękna architektura, fascynująca historia i wspaniali ludzie. Poznaj Chanię z całą jej niezwykłością!
Co zobaczyć w Chanii?
Chania to przede wszystkim Stare Miasto z weneckim portem i plątaniną urokliwych, tajemniczych uliczek. Ale warto też zajrzeć na Chalepę, dawną dzielnicę arystokratyczną oraz na wzgórze św. Eljasza, skąd rozciąga się fantastyczny widok na miasto. A żeby poplażować i zjeść owoce morza, wpadnij do Nea Chory! Tamtejsza plaża przyciąga wszystkich z okolicy, a wzdłuż niej rozciąga się promenada z restauracjami.




MUZEA
Muzeum morskie
Muzeum morskie znajduje się w forcie Firka, na zachodnim krańcu portu. Trafisz tam przede wszystkim na opowieści militarne, bo też i historia Krety to wieki walk o wolność. Ale nie tylko! Na wschodnim końcu portu, w jednym z doków, znajduje się oddział muzeum morskiego, w którym jest wystawiona replika statku minojskiego.
Muzeum archeologicznie
Muzeum archeologiczne ma siedzibę w nowoczesnym budynku w Chalepie. Nie jest duże, ale znajdziesz tu ciekawe zbiory przedmiotów wydobytych w regionie. Jest tu też sala ze zbiorami antyków, zebranych przez rodzinę premiera Kyriakosa Mitsotakisa.
Muzeum Elefteriosa Wenizelosa
Muzeum ośmiokrotnego premiera Grecji znajduje się niedaleko muzeum archeologicznego. Mieści się w willi rodziny Wenizelosów. Są tam wystawione przedmioty codziennego użytku z czasów polityka i pamiątki. Spacer po terenie muzeum daje wgląd w życie Kreteńczyków na początku zeszłego wieku.
Stare Miasto Chanii zaprasza jeszcze do malutkich muzeów:
Muzeum bizantyjskie Muzeum folkloru Muzeum Carlosa Cambelopoulosa Muzeum piłki nożnej
MASZ OCHOTĘ NA WYCIECZKĘ Z AGNIESZKĄ?
STARE MIASTO W CHANII
Port wenecki
Port jest najbardziej reprezentacyjnym miejscem Starego Miasta. Znajdziesz tu stojące wzdłuż nabrzeża doki. Niektóre z tych budynków, pochodzących z przełomu XVI i XVII wieku, zostały odnowione. Inne niszczeją, a znajdują się w nich składowiska i warsztaty. Latarnia morska z XVI wieku stoi na końcu falochronu. Wygląda reprezentacyjnie, ale do środka niestety nie można wejść. Aby ją obejrzeć z bliska, należy przejść falochronem. Meczet Janczarów to pierwszy budynek, postawiony przez Turków po zajęciu przez nich Krety. Minaret został zburzony przez Niemców w czasie II Wojny Światowej. Niedaleko meczetu stoi fontanna Santrivani, a na zachodnim końcu portu fort Firka, w którym dziś jest muzeum morskie. W 1913 roku premier Elefterios Wenizelos i król Konstantyn wbili tu flagę grecką na znak unii z Grecją
Plac Splantzia
Znajduje się tu kościół świętego Mikołaja. Jest on ewenementem na skalę światową, ponieważ ma jednocześnie dzwonnicę i minaret. Kościół zbudowali Dominikanie, mnisi zakonu katolickiego w 1320 roku. Turcy po zdobyciu Krety przekształcili go w meczet. A teraz jest tu kościół prawosławny.
Na środku placu rośnie platan, na którym w roku 1821 powieszono biskupa Kissamos. Plac jest centrum dawnej dzielnicy tureckiej Splantzia. Bardzo ciekawej architektonicznie.
Ulica Chalidon
Ulica Chalidon prowadzi do portu. Jest tu między innymi imponująca katedra Trimartiri, klasztor św. Franciszka i dawny hamam.
Chalidon to najbardziej tłoczne miejsce Starego Miasta. Stąd odchodzi uliczka skórzana, która słynie ze sklepów z wyrobami skórzanymi, choć znajdziesz tu też piękną ceramikę i najróżniejszego rodzaju pamiątki.
Przy ulicy Chalidon, obok muzeum folkloru, naprzeciw katedry, znajduje się kościół katolicki.
Mury bizantyjskie
Wzdłuż ulicy Sifaka ciągną się mury, które wyglądają zaskakująco. Kamienie są różnej wielkości i kształtu, a gdzieniegdzie zobaczysz zatopione w murze fragmenty kolumn. A to dlatego, że do ich budowy wykorzystano materiał z budowli starożytnych.
W wielu miejscach mury stapiają się z otaczającymi je budynkami. Dlatego mogą Cię zadziwić fortyfikacje z oknami.
Mury okalają najstarszą dzielnicę Chanii – Kasteli. Zaraz za nimi znajdziesz wykopaliska z czasów minojskich.
Wzgórze Proroka Eljasza
Ze wzgórza rozciąga się piękny widok na Chanię i zatokę. Znajdują się tu groby legendarnego premiera Elefteriosa Wenizelosa i jego syna Sofoklesa, który również był premierem Grecji.
Obok zobaczysz pomnik Syrosa Kagialesa. W czasie walk o niepodległość, w 1897 r pocisk uszkodził drzewiec, przez co flaga spadła. Wtedy to Spyros Kagiales bohatersko ją podniósł. Pomnik upamiętnia to wydarzenie.
Znajdziesz tu mały kościół poświęcony Eljaszowi.
Dojedziesz tu autobusem 11 z okolic Agory. Wzgórze znajduje się w strefie B. Bilet kosztuje 2,50.